Новини

На повне розмінування українськи земель знадобиться 10 млн людино-днів

Через російське вторгнення Україна опинилася в лідерах по забрудненню територій вибухонебезпечними предметами. З 2014 року постраждало 150-180 тисяч кв. км, що становить 25-30% всієї території. На повне розмінування та очищення земель знадобиться 10 млн людино-днів, тобто приблизно десять років. Загальна вартість робіт за попередніми оцінками становитиме близько 2 млрд євро.

Cільськогосподарські землі забруднені імпровізованими боєприпасами, касетними снарядами, протипіхотними мінами, протитанковими мінами. На цих територіях українські аграрії не можуть здійснювати господарську діяльність. В умовах війни саме аграрний сектор, який став основним наповнювачем бюджету, забезпечує внутрішню продовольчу безпеку та експорт, потребує якнайшвидшого очищення територій. Про це йшлося на вебінарі UAFA TA «Проблеми та практика рішень розмінування полів». Експерти з розмінування та агровиробники обговорили проблеми та поділилися практичними порадами, як це зробити безпечно, ефективно та на яких умовах.

Зокрема, йшлося про системний облік та аналіз територій, забруднених вибухонебезпечними предметами. Для такого обліку повідомлень про виявлені боєприпаси на площах сільськогосподарського призначення в Україні за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства створений інтернет-портал military.feodal.online, де кожен фермер може оформити заявку. Далі за справу беруться представники ДСНС або сертифіковані оператори з розмінування, які фінансуються міжнародними донорами. Учасники вебінару підкреслили, що несанкціоноване розмінування призводить до трагічних наслідків, про що свідчать підриви техніки на полях та жертви серед аграріїв. Фахівці наголосили, що розмінування – це кропітка й тривала робота, яка потребує фаховості та часу. У процесі задіяні багато ланок, жодна з яких не має права на помилку.

Наразі Україну в напрямі розмінування територій активно підтримують США, Італія, Великобританія, Хорватія, Фінляндія, Нідерланди, Норвегія, Великобританія, Франція, Ісландія, Данія та інші. Також Канада може збільшити підтримку України та стати лідером у глобальних зусиллях для очищення нашої землі від російських мін і снарядів, щоб процес розмінування не затягнувся на десятиліття.