09 червня відбувся другий вебінар UAFA TA «Як аграрію залучити ресурси державних фондів та міжнародних проектів?» із серії «Агробізнес під час війни», на якому учасники дізналися про поточні можливості залучення ресурсів державних та міжнародних програм підтримки бізнесу:
- наявні програми підтримки
- пропозиції державних фондів підтримки
- пропозиції міжнародних партнерів
- практичний досвід залучення ресурсів через програми підтримки бізнесу
Спікерами заходу стали представники державних і міжнародних програм підтримки бізнесу та представники дорадчих служб України.
Роман Корінець, директор Національної асоціації с/г дорадчих служб України розповів присутнім про основи фандрайзингу, його принципи, механізми, інструменти та зробив презентацію актуальних програм та грантів для аграрних підприємств. Детальніше про це можна дізнатися за посиланням
Про державні програми підтримки малого та середнього аграрного бізнесу від Укрдержфонду поділився Василь Сімчера, заступник генерального директора Українського державного фонду підтримки фермерських господарств. За його словами на 2022 рік на програму передбачено 80 млн грн, половину з яких уже розподілили. Кредити від Укрдержфонду надаються на конкурсній основі під заставу до 5 років, максимальний розмір був збільшений до 1 млн грн. Кошти розподілені між регіонами, залежно від обсягів виробництва кожної області. Перевага надається дрібним фермерам, які займаються розведенням ВРХ, вирощуванням органічної продукції або багаторічними насадженнями. З умовами конкурсу та переліком документів, необхідних для заповнення заявки, а також з переліком областей, де ще будуть проводитися конкурси можна ознайомитися на вебсайті установи.
З початком війни кошти Програми USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО), які були заплановані на діяльність більш системного характеру мусили відтермінувати і направити на термінове забезпечення українських аграріїв. Як розповів Влад Карпенко, експерт USAID нині працює кілька проєктів та грантів для виробників та переробників.
Є програма, спрямована на підтримку переробних потужностей для виготовлення продуктів довгого періоду зберігання (тушківки, сухі супи) і забезпечення продовольчої безпеки країни і потреб ЗСУ. Ця програма розрахована на мікро, малий та середній бізнес, тобто має обмеження по річному обороту, окрім того відстань підприємства від зони бойових дій має становити 30-50 км. Програма діє до кінця цього року і розрахована на ще 5 проектів. Решту проектів уже відібрали і відбувається укладання грантових угод. Сума грантів за цим проєктом становить від 600 до 900 тис грн, співфінансування має бути не меншим ніж 30% від суми гранту. Підприємство повинне мати виробничі потужності з впровадженими процедурами HACCP, при чому вони мають бути оновлені після встановлення нового обладнання. Виробничі приміщення мають відповідати усім фітосанітарним нормам.
Ще один проєкт Програми направлений на видачу невеликих грантів для підприємств, які переміщують свої переробні виробничі потужності. Грантом передбачені кошти у тому числі і на логістичні витрати.
Влад Карпенко також повідомив, що вже сьогодні у центральній та західній Україні почали працювати консультанти з маркетингу для того, аби допомогти бізнесу з пошуком ринків збуту та спеціалісти з релокації бізнесу, вони допомагатимуть з пошуком необхідних приміщень.
Наразі також готується програма із забезпечення агровиробників ветеринарними препаратами. Усю інформацію про діючі програми USAID можна знайти на Facebook сторінці проекту якщо ж інформацію не знайшли – пишіть на e-mail agro.office@chemonics.com